Tempura

7. února 2009 v 19:55 | Anaphe |  Japonská kuchyně
Jsem sice zvyklá čerpat informace a z nich pak tvořit vlastní články, ale tento se mi vážně moc líbil takový, jaký je a proto jsem se rozhodla ho sem zkopírovat z TÉTO stránky, snad mi to odpustíte, kdyby měl někdo námitky (což se doufám nestane), pak článek smažu a přepíšu.

Tempura (japonsky tenpura) sice není v Japonsku úplně doma - poprvé si ji zde mohli dopřát v polovině šestnáctého století díky portugalským mořeplavcům - ale místní gastronomie ji zná mnohem déle než sushi. Také ona má své specializované restaurace. Neříká se jim však tempura bary, ale tenpura-ya.Pokud nemáte rádi krevety, můžete je nahradit zeleninou nebo rybami.Název tempura se neváže k jedinému receptu, Japonci tak souhrnně nazývají všechny pokrmy, které se připravují obalením v těstě z mouky tempurako a posléze se usmaží v rozpáleném oleji. Výhodou tempury je to, že udrží šťávu i přirozenou chuť obalené suroviny.

Co kousek, to překvapení


Japonci jsou schopni kromě krevet (ebi) obalit prakticky cokoli: kousky ryb a mořskými plody počínaje, zeleninou, houbami, ovocem a zmrzlinou konče. Velmi populární je například tempura z cibule, mrkve, kořenu lotosu (renkon), dýně (kaboča), houby (shiitake), sladkých brambor, cukety, chřestu nebo z lilku.

Protože se místní nebrání nejrůznějším variacím, dělá tempura často společnost také jiným pokrmům. Velmi chutná je například v kombinaci s nudlovou polévkou udon, zabalená v maki sushi (rolované sushi), na lůžku z nudlí soba či na zeleninovém talíři s dušenou rýží, kterému se v Japonsku říká donburi.
Krevetka v tempurovém těstíčku.Směs na tempuru smíchejte ve větší míse s vodou (na 1 plný hrnek směsi připadne zhruba 3/4 hrnku studené vody). Přidat můžete i nadrcený led. Pozor, směs je nezbytné míchat velmi pomalu, aby se do těstíčka dostalo co nejméně vzduchu.

Těsto by konzistencí mělo připomínat zhruba krupicovou kaši. Připravené krevety uchopíme za ocásek a namáčíme je v těstíčku. V hlubší pánvi nebo ve fritovacím hrnci rozpálíme olej.

Signál k výlovu

Po vhození do hrnce (pozor, vkládejte je jednotlivě) se obalené krevetky potopí. Že jsou hotové, poznáte jednoduše, vyplavou totiž na povrch. Nesmí se však smažit příliš dlouho. Tempurako má na soustu udělat jen lehce nazlátlou křupavou krustu. Pokud nechcete, aby byly příliš cítit po oleji, vyplatí se je zlehka osušit ubrouskem.

Nejchutnější je tempura teplá, proto se servírováním neotálejte. Kousky krevet namáčejte podle chuti do omáčky tsuyu smíchané s vodou v poměru 1:3, nebo do omáčky ajipon. Po namočení ihned konzumujte.
Japonci jsou schopni obalit prakticky cokoli. A co si dáte vy?Přísady: směs na tempuru (tempurako), tygří krevety (oloupané, ale s ocáskem), omáčka tsuyu nebo ajipon, olej na smažení

Tip: směs na tempuru, omáčky a další japonské speciality můžete zakoupit například na www.japan-eshop.com nebo na www.japa-shop.cz.ZDROJ

 


Anketa

Máte rádi japonskou kuchyni?

Ano
Ne
Neznám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama